Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol



   World Road Championship (WE)    
  Giro dell´Emilia   

 Server time: 18 Nov 2017 00:02:28 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
World Road Championship (ME) 2017
Norway  /  24 September

Edition: 84 (276.5 Km)
Winner: SAGAN Peter



Race Winners

2017 SAGAN Peter

2016 SAGAN Peter

2015 SAGAN Peter

2014 KWIATKOWSKI Michal

2013 FARIA DA COSTA Rui Alberto

2012 GILBERT Philippe

2011 CAVENDISH Mark

2010 HUSHOVD Thor

2009 EVANS Cadel

2008 BALLAN Alessandro

2007 BETTINI Paolo

2006 BETTINI Paolo

2005 BOONEN Tom

2004 FREIRE GOMEZ Oscar

2003 ASTARLOA ASCASIBAR Igor

2002 CIPOLLINI Mario

2001 FREIRE GOMEZ Oscar

2000 VAINSTEINS Romans

1999 FREIRE GOMEZ Oscar

1998 CAMENZIND Oscar

1997 BROCHARD Laurent

1996 MUSEEUW Johan

1995 OLANO MANZANO Abraham

1994 LEBLANC Luc

1993 ARMSTRONG Lance

1992 BUGNO Gianni

1991 BUGNO Gianni

1990 DHAENENS Rudy

1989 LEMOND Greg

1988 FONDRIEST Maurizio

1987 ROCHE Stephen

1986 ARGENTIN Moreno

1985 ZOETEMELK Joop

1984 CRIQUIELION Claude

1983 LEMOND Greg

1982 SARONNI Giuseppe

1981 MAERTENS Freddy

1980 HINAULT Bernard

1979 RAAS Jan

1978 KNETEMANN Gerrie

1977 MOSER Francesco

1976 MAERTENS Freddy

1975 KUIPER Hennie

1974 MERCKX Eddy

1973 GIMONDI Felice

1972 BASSO Marino

1971 MERCKX Eddy

1970 MONSERE Jean-Pierre

1969 OTTENBROS Harm

1968 ADORNI Vittorio

1967 MERCKX Eddy

1966 ALTIG Rudi

1965 SIMPSON Tom

1964 JANSSEN Jan

1963 BEHEYT Benoni

1962 STABLINSKI Jean

1961 VAN LOOY Rik

1960 VAN LOOY Rik

1959 DARRIGADE André

1958 BALDINI Ercole

1957 VAN STEENBERGEN Rik

1956 VAN STEENBERGEN Rik

1955 OCKERS Stan

1954 BOBET Louison

1953 COPPI Fausto

1952 MULLER Heinz

1951 KUBLER Ferdi

1950 SCHOTTE Briek

1949 VAN STEENBERGEN Rik

1948 SCHOTTE Briek

1947 MIDDELKAMP Theo

1946 KNECHT Hans

1938 KINT Marcel

1937 MEULENBERG Eloi

1936 MAGNE Antonin

1935 AERTS Jean

1934 KAERS Karel

1933 SPEICHER Georges

1932 BINDA Alfredo

1931 GUERRA Learco

1930 BINDA Alfredo

1929 RONSSE Georges

1928 RONSSE Georges

1927 BINDA Alfredo




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. SAGAN Peter NSVK 06:28:11
2. KRISTOFF Alexander NNOR 00:00:00
3. MATTHEWS Michael NAUS 00:00:00
4. TRENTIN Matteo NITA 00:00:00
5. SWIFT Ben NGBR 00:00:00
6. VAN AVERMAET Greg NBEL 00:00:00
7. ALBASINI Michael NSUI 00:00:00
8. GAVIRIA RENDON Fernando NCOL 00:00:00
9. LUTSENKO Alexey NKAZ 00:00:00
10. ALAPHILIPPE Julian NFRA 00:00:00
11. KWIATKOWSKI Michal NPOL 00:00:00
12. ANDERSEN Sřren Kragh NDEN 00:00:00
13. GALLOPIN Tony NFRA 00:00:00
14. STYBAR Zdenek NCZE 00:00:00
15. KIRYIENKA Vasil NBLR 00:00:00
16. KUZNETSOV Vyacheslav NRUS 00:00:00
17. GILBERT Philippe NBEL 00:00:00
18. CHERNETSKY Sergey NRUS 00:00:00
19. FARIA DA COSTA Rui Alberto NPOR 00:00:00
20. GESCHKE Simon NGER 00:00:00
21. VALGREN ANDERSEN Michael NDEN 00:00:00
22. POSTLBERGER Lukas NAUT 00:00:00
23. ZAKARIN Ilnur NRUS 00:00:00
24. TERPSTRA Niki NNED 00:00:00
25. DUMOULIN Tom NNED 00:00:00
26. MARTIN Daniel NIRL 00:00:00
27. URAN URAN Rigoberto NCOL 00:00:05
28. BETTIOL Alberto NITA 00:00:05
29. CORT NIELSEN Magnus NDEN 00:00:27
30. BOASSON HAGEN Edvald NNOR 00:01:04
31. CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan NESP 00:01:04
32. SIMON Julien NFRA 00:01:04
33. ROCHE Nicholas NIRL 00:01:04
34. MOLLEMA Bauke NNED 00:01:20
35. BOIVIN Guillaume NCAN 00:01:20
36. KENNAUGH Peter NGBR 00:01:22
37. BARGUIL Warren NFRA 00:01:23
38. ULISSI Diego NITA 00:01:23
39. JANSE VAN RENSBURG Reinardt NRSA 00:02:32
40. ARNDT Nikias NGER 00:02:32
41. SCHÄR Michael NSUI 00:02:32
42. PIBERNIK Luka NSLO 00:02:32
43. SARAMOTINS Aleksejs NLAT 00:02:32
44. KÜNG Stefan NSUI 00:02:32
45. SAGAN Juraj NSVK 00:02:32
46. ARASHIRO Yukiya NJPN 00:02:32
47. BURGHARDT Marcus NGER 00:02:32
48. KREUZIGER Roman NCZE 00:02:32
49. IMPEY Daryl NRSA 00:02:32
50. DILLIER Silvan NSUI 00:02:32
51. LUDVIGSSON Tobias NSWE 00:02:32
52. GOLAS Michal NPOL 00:02:32
53. HOWES Alex NUSA 00:02:32
54. ERVITI Imanol NESP 00:02:32
55. SANTOS SIMOES OLIVEIRA Nelson Filipe NPOR 00:02:32
56. EIKING Odd Christian NNOR 00:02:32
57. VIVIANI Elia NITA 00:02:32
58. ROJAS GIL Jose Joaquin NESP 00:02:32
59. COLBRELLI Sonny NITA 00:02:32
60. CLARKE Simon NAUS 00:02:32
61. POLANC Jan NSLO 00:02:32
62. DOCKER Mitchell NAUS 00:02:32
63. SEPULVEDA Eduardo NARG 00:02:32
64. MACHADO Tiago NPOR 00:02:32
65. VILELA Ricardo NPOR 00:02:32
66. SANCHEZ GIL Luis Leon NESP 00:02:32
67. PANTANO GOMEZ Jarlinson NCOL 00:02:32
68. DENIFL Stefan NAUT 00:02:32
69. MARTIN Tony NGER 00:02:32
70. DE LA CRUZ MELGAREJO David NESP 00:02:32
71. JUNGELS Bob NLUX 00:02:32
72. TEUNS Dylan NBEL 00:02:32
73. NAESEN Oliver NBEL 00:02:32
74. LANGEVELD Sebastian NNED 00:02:32
75. MORKOV Michael NDEN 00:02:32
76. JUUL JENSEN Christopher NDEN 00:02:32
77. LAENGEN Vegard Stake NNOR 00:02:32
78. GRIVKO Andriy NUKR 00:03:13
79. BARTA Jan NCZE 00:03:13
80. BIZHIGITOV Zhandos NKAZ 00:03:13
81. HOULE Hugo NCAN 00:03:13
82. POLJANSKI Pawel NPOL 00:03:13
83. BERHANE TEWELDEMEDHIN Natnael NERI 00:03:13
84. ROUX Anthony NFRA 00:03:13
85. CALMEJANE Lilian NFRA 00:03:13
86. GAUTIER Cyril NFRA 00:03:13
87. KEUKELEIRE Jens NBEL 00:03:13
88. PUCCIO Salvatore NITA 00:03:13
89. STUYVEN Jasper NBEL 00:05:49
90. MARTENS Paul NGER 00:05:49
91. MOHORIC Matej NSLO 00:05:49
92. MEZGEC Luka NSLO 00:05:49
93. HAUSSLER Heinrich NAUS 00:05:49
94. HAIG Jack NAUS 00:05:49
95. BENOOT Tiesj NBEL 00:06:33
96. WISNIOWSKI Lukasz NPOL 00:06:37
97. THWAITES Scott NGBR 00:07:33
98. CHRISTIAN Mark NGBR 00:07:33
99. ZABEL Rick NGER 00:07:33
100. LIENHARD Fabian NSUI 00:07:33
101. GROENDAHL JANSEN Amund NNOR 00:07:33
102. KONOVALOVAS Ignatas NLTU 00:07:33
103. MAS BONET Luis NESP 00:07:33
104. BOOM Lars NNED 00:07:35
105. BENNATI Daniele NITA 00:07:35
106. HERRADA LOPEZ Jesús NESP 00:07:35
107. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka NESP 00:07:35
108. SOLER GIMENEZ Marc NESP 00:07:35
109. REIJNEN Kiel NUSA 00:09:21
110. WELLENS Tim NBEL 00:09:21
111. RAST Grégory NSUI 00:09:24
112. HALLER Marco NAUT 00:09:24
113. DE MARCHI Alessandro NITA 00:09:26
114. POLITT Nils NGER 00:10:21
115. HENAO MONTOYA Sergio NCOL 00:10:21
116. SÜTTERLIN Jasha NGER 00:10:21
117. GEOGHEGAN HART Tao NGBR 00:10:21
118. FROHLINGER Johannes NGER 00:10:21
119. DE KORT Koen NNED 00:10:21
120. DUCHESNE Antoine NCAN 00:10:21
121. ROGLIC Primoz NSLO 00:10:21
122. LE GAC Olivier NFRA 00:10:21
123. RÄIM Mihkel NEST 00:11:53
124. ROSSKOPF Joey NUSA 00:11:53
125. HOELGAARD Daniel NNOR 00:11:53
126. MULLEN Ryan NIRL 00:11:53
127. POLNICKY Jiri NCZE 00:11:53
128. GRUZDEV Dmitriy NKAZ 00:11:53
129. SMITH Dion NNZL 00:11:53
130. GONCALVES Jose NPOR 00:11:53
131. RICHEZE Ariel Maximiliano NARG 00:11:53
132. DRUCKER Jean Pierre NLUX 00:11:53









--- advertisement ---