Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Giro del Piemonte    
  Paris - Bruxelles   

 Server time: 17 Oct 2018 15:31:38 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
Giro di Lombardia 2018
Italy  /  13 October

Edition: 112 (241.0 Km)
Winner: PINOT Thibaut



Race Winners

2018 PINOT Thibaut

2017 NIBALI Vincenzo

2016 CHAVES RUBIO Johan Esteban

2015 NIBALI Vincenzo

2014 MARTIN Daniel

2013 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin

2012 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin

2011 ZAUGG Oliver

2010 GILBERT Philippe

2009 GILBERT Philippe

2008 CUNEGO Damiano

2007 CUNEGO Damiano

2006 BETTINI Paolo

2005 BETTINI Paolo

2004 CUNEGO Damiano

2003 BARTOLI Michele

2002 BARTOLI Michele

2001 DI LUCA Danilo

2000 RUMSAS Raimondas

1999 CELESTINO Mirko

1998 CAMENZIND Oscar

1997 JALABERT Laurent

1996 TAFI Andrea

1995 FARESIN Gianni

1994 BOBRIK Vladislav

1993 RICHARD Pascal

1992 ROMINGER Tony

1991 KELLY Sean

1990 DELION Gilles

1989 ROMINGER Tony

1988 MOTTET Charly

1987 ARGENTIN Moreno

1986 BARONCHELLI Gianbattista

1985 KELLY Sean

1984 HINAULT Bernard

1983 KELLY Sean

1982 SARONNI Giuseppe

1981 KUIPER Hennie

1980 DE WOLF Alfons

1979 HINAULT Bernard

1978 MOSER Francesco

1977 BARONCHELLI Gianbattista

1976 DE VLAEMINCK Roger

1975 MOSER Francesco

1974 DE VLAEMINCK Roger

1973 GIMONDI Felice

1972 MERCKX Eddy

1971 MERCKX Eddy

1970 BITOSSI Franco

1969 MONSERE Jean-Pierre

1968 VAN SPRINGEL Herman

1967 BITOSSI Franco

1966 GIMONDI Felice

1965 SIMPSON Tom

1964 MOTTA Gianni

1963 DE ROO Jo

1962 DE ROO Jo

1961 TACCONE Vito

1960 DAEMS Emile

1959 VAN LOOY Rik

1958 DEFILIPPIS Nino

1957 RONCHINI Diego

1956 DARRIGADE André

1955 MAULE Cleto

1954 COPPI Fausto

1953 LANDI Bruno

1952 MINARDI Giuseppe

1951 BOBET Louison

1950 SOLDANI Renzo

1949 COPPI Fausto

1948 COPPI Fausto

1947 COPPI Fausto

1946 COPPI Fausto

1945 RICCI Mario

1942 BINI Aldo

1941 RICCI Mario

1940 BARTALI Gino

1939 BARTALI Gino

1938 CINELLI Cino

1937 BINI Aldo

1936 BARTALI Gino

1935 MOLLO Enrico

1934 GUERRA Learco

1933 PIEMONTESI Domenico

1932 NEGRINI Antonio

1931 BINDA Alfredo

1930 MARA Michele

1929 FOSSATI Pietro

1928 BELLONI Gaetano

1927 BINDA Alfredo

1926 BINDA Alfredo

1925 BINDA Alfredo

1924 BRUNERO Giovanni

1923 BRUNERO Giovanni

1922 GIRARDENGO Costante

1921 GIRARDENGO Costante

1920 PELISSIER Henri

1919 GIRARDENGO Costante

1918 BELLONI Gaetano

1917 THYS Philippe

1916 TORICELLI Leopoldo

1915 BELLONI Gaetano

1914 BORDIN Lauro

1913 PELISSIER Henri

1912 ORIANI Carlo

1911 PELISSIER Henri

1910 MICHELOTTO Giovanni

1909 CUNIOLO Giovanni

1908 FABER François

1907 GARRIGOU Gustave

1906 BRAMBILLA Cesare

1905 GERBI Giovanni




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. PINOT Thibaut GFC 05:53:22
2. NIBALI Vincenzo TBM 05:53:54
3. TEUNS Dylan BMC 05:54:05
4. URAN URAN Rigoberto EFD 05:54:05
5. WELLENS Tim LTS 05:54:05
6. IZAGUIRRE INSAUSTI Ion TBM 05:54:05
7. MAJKA Rafal BOH 05:54:05
8. POZZOVIVO Domenico TBM 05:54:05
9. MARTIN Daniel UAD 05:54:10
10. BENNETT George TLJ 05:54:44
11. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 05:54:53
12. BERNAL GOMEZ Egan Arley SKY 05:54:53
13. WOODS Michael EFD 05:54:53
14. REICHENBACH Sébastien GFC 05:54:53
15. NIEVE ITURALDE Mikel MTS 05:54:53
16. CATALDO Dario AST 05:55:19
17. ROGLIC Primoz TLJ 05:56:26
18. KONRAD Patrick BOH 05:56:55
19. CATTANEO Mattia ANS 05:56:55
20. FUGLSANG Jakob AST 05:56:55
21. CHERNETSKY Sergey AST 05:56:55
22. BUCHMANN Emanuel BOH 05:56:55
23. FORMOLO Davide BOH 05:56:55
24. SERRY Pieter QST 05:57:16
25. BENOOT Tiesj LTS 05:57:16
26. BARGUIL Warren FST 05:57:16
27. OOMEN Sam SUN 05:57:16
28. TOLHOEK Antwan TLJ 05:57:21
29. YATES Adam MTS 05:57:23
30. PELLIZOTTI Franco TBM 05:57:26
31. PONZI Simone NIP 05:58:17
32. FRANK Mathias ALM 05:58:19
33. DE MARCHI Alessandro BMC 05:58:19
34. VILLELLA Davide AST 05:59:24
35. VELASCO Simone WIL 06:00:02
36. HERMANS Ben ICA 06:00:02
37. CONCI Nicola TFS 06:00:24
38. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 06:00:24
39. CAPECCHI Eros QST 06:00:24
40. KOCHETKOV Pavel TKA 06:00:24
41. CICCONE Giulio BRD 06:00:24
42. OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 06:00:24
43. KREUZIGER Roman MTS 06:00:24
44. SKUJINS Toms TFS 06:00:24
45. GESINK Robert TLJ 06:00:24
46. CARBONI Giovanni BRD 06:00:24
47. HINDLEY Jai SUN 06:00:24
48. KELDERMAN Wilco SUN 06:00:24
49. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EFD 06:00:29
50. SANTAROMITA Ivan NIP 06:00:29
51. MAS NICOLAU Enric QST 06:00:29
52. HENAO MONTOYA Sergio SKY 06:00:29
53. DÍAZ GALLEGO José Manuel ICA 06:01:32
54. ARU Fabio UAD 06:02:02
55. SENNI Manuel BRD 06:02:02
56. MOHORIC Matej TBM 06:02:19
57. WACKERMANN Luca BRD 06:03:13
58. SCHÖNBERGER Sebastian WIL 06:03:58
59. GOGL Michael TFS 06:03:58
60. SPILAK Simon TKA 06:03:58
61. DELAPLACE Anthony FST 06:03:58
62. PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 06:04:01
63. DE LA CRUZ MELGAREJO David SKY 06:04:01
64. MOLLEMA Bauke TFS 06:04:01
65. DE TIER Floris TLJ 06:05:50
66. KEUKELEIRE Jens LTS 06:05:50
67. MAISON Jérémy FST 06:05:50
68. HAMILTON Chris SUN 06:05:50
69. LAMBRECHT Bjorg LTS 06:05:50
70. KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi DDD 06:05:50
71. HIRT Jan AST 06:05:50
72. CARUSO Damiano BMC 06:05:50
73. CLARKE Simon EFD 06:05:50
74. STORER Michael SUN 06:07:49
75. MONTAGUTI Matteo ALM 06:08:23
76. CHEREL Mickaël ALM 06:08:23
77. ZARDINI Edoardo WIL 06:08:23
78. POWER Robert MTS 06:08:23
79. GAUDU David GFC 06:08:27
80. SOLER GIMENEZ Marc MOV 06:10:24
81. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka TBM 06:10:24
82. VERONA QUINTANILLA Carlos MTS 06:10:24
83. OLIVIER Daan TLJ 06:10:24
84. TONELLI Alessandro BRD 06:10:24
85. CUMMINGS Stephen DDD 06:10:24
86. ROSA Diego SKY 06:10:24
87. HENAO GOMEZ Sebastian SKY 06:10:24
88. BOUWMAN Koen TLJ 06:12:43
89. LAMMERTINK Maurits TKA 06:16:58
90. SMIT Willie TKA 06:16:58
91. BOU Joan NIP 06:16:58
92. TIZZA Marco NIP 06:16:58
93. KOSHEVOY Ilia WIL 06:16:58
94. NIV Guy ICA 06:18:18
95. BONNAMOUR Franck FST 06:18:30
96. SPREAFICO Matteo ANS 06:18:32
97. FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo WIL 06:18:32
98. PLAZA MOLINA Ruben ICA 06:18:32









--- advertisement ---