Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   World Road Championship (ME)    
  Paris - Tours   

 Server time: 11 Dec 2018 04:12:01 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
Giro dell´Emilia 2018
Italy  /  6 October

Edition: 101 (207.4 Km)
Winner: DE MARCHI Alessandro



Race Winners

2018 DE MARCHI Alessandro

2017 VISCONTI Giovanni

2016 CHAVES RUBIO Johan Esteban

2015 BAKELANTS Jan

2014 REBELLIN Davide

2013 ULISSI Diego

2012 QUINTANA ROJAS Nairo Alexander

2011 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto

2010 GESINK Robert

2009 GESINK Robert

2008 DI LUCA Danilo

2007 SCHLECK Frank

2006 REBELLIN Davide

2005 SIMONI Gilberto

2004 BASSO Ivan

2003 GUTIERREZ PALACIOS José Ivan

2002 BARTOLI Michele

2001 ULLRICH Jan

2000 SIMONI Gilberto

1999 BOOGERD Michael

1998 CELESTINO Mirko

1997 GONTCHENKOV Alexandre

1996 BARTOLI Michele

1995 CASSANI Davide

1994 CASAGRANDE Francesco

1993 FONDRIEST Maurizio

1992 BUGNO Gianni

1991 CASSANI Davide

1990 CASSANI Davide

1989 KONYSHEV Dmitri

1988 ROMINGER Tony

1987 BERNARD Jean-François

1986 SEIZ Hubert

1985 DA SILVA Acacio

1984 MORONI Ezio

1983 CIPOLLINI Cesare

1982 GAVAZZI Pierino

1981 GAVAZZI Pierino

1980 BARONCHELLI Gianbattista

1979 MOSER Francesco

1978 JOHANSSON Bernt

1977 BECCIA Mario

1976 DE VLAEMINCK Roger

1975 PAOLINI Enrico

1974 MOSER Francesco

1973 BITOSSI Franco

1972 MERCKX Eddy

1971 MOTTA Gianni

1970 BITOSSI Franco

1969 MOTTA Gianni

1968 MOTTA Gianni

1967 DANCELLI Michele

1966 PREZIOSI Carmine

1965 DANCELLI Michele

1963 ZILIOLI Italo

1962 MEALLI Bruno

1961 RONCHINI Diego

1960 BAFFI Pierino

1959 BALDINI Ercole

1958 RONCHINI Diego

1957 MONTI Bruno

1956 MONTI Bruno

1955 DEFILIPPIS Nino

1954 DEFILIPPIS Nino

1953 BARTALI Gino

1952 BARTALI Gino

1951 MAGGINI Luciano

1950 MAGGINI Luciano

1949 SALIMBENI Virgilio

1948 COPPI Fausto

1947 COPPI Fausto

1946 LEONI Adolfo

1943 LOGLI Nedo

1942 LEONI Adolfo

1941 COPPI Fausto

1940 BAILO Osvaldo

1939 BIAGIONI Serafino

1938 Carrado Ardizzoni (Ita)

1937 DEL CANCIA Cesare

1936 OLMO Giuseppe

1935 BINI Aldo

1934 CIMATTI Marco

1931 SERVADEI Glauco

1930 Mario Bonetti (Ita)

1929 GRANDI Allegro

1928 PICCIN Alfonso

1927 PIEMONTESI Domenico

1925 GIRARDENGO Costante

1924 LINARI Pietro

1923 GORDINI Michele

1922 GIRARDENGO Costante

1921 GIRARDENGO Costante

1920 BRUNERO Giovanni

1919 GIRARDENGO Costante

1918 GIRARDENGO Costante

1917 GREMO Angelo

1914 CORLAITA Ezio

1913 CALZOLARI Alfonso

1912 AGOSTONI Ugo

1911 CANEPARI Clemente

1910 GANNA Luigi

1909 PAVESI Eberardo




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. DE MARCHI Alessandro BMC 05:09:35
2. URAN URAN Rigoberto EFD 00:00:08
3. TEUNS Dylan BMC 00:00:09
4. WOODS Michael EFD 00:00:09
5. PINOT Thibaut GFC 00:00:13
6. BARDET Romain ALM 00:00:13
7. ROGLIC Primoz TLJ 00:00:13
8. NIBALI Vincenzo TBM 00:00:15
9. POZZOVIVO Domenico TBM 00:00:18
10. REICHENBACH Sébastien GFC 00:00:21
11. FUGLSANG Jakob AST 00:00:21
12. VILLELLA Davide AST 00:00:32
13. HAIG Jack MTS 00:00:32
14. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EFD 00:00:32
15. CHERNETSKY Sergey AST 00:00:34
16. CICCONE Giulio BRD 00:00:38
17. MOSCON Gianni SKY 00:00:47
18. POLANC Jan UAD 00:00:58
19. LÓPEZ MORENO Miguel Ángel AST 00:00:58
20. MOHORIC Matej TBM 00:01:04
21. CATTANEO Mattia ANS 00:01:07
22. FELLINE Fabio TFS 00:01:14
23. BERNAL GOMEZ Egan Arley SKY 00:01:16
24. CARTHY Hugh EFD 00:01:23
25. FRANKINY Kilian BMC 00:01:27
26. KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi DDD 00:01:27
27. PETILLI Simone UAD 00:01:32
28. GENIEZ Alexandre ALM 00:01:56
29. SANTAROMITA Ivan NIP 00:02:01
30. PETERS Nans ALM 00:02:01
31. SÜTTERLIN Jasha MOV 00:02:05
32. ZARDINI Edoardo WIL 00:02:10
33. RAVANELLI Simone BIC 00:02:54
34. ROSA Diego SKY 00:03:20
35. RAVASI Edward UAD 00:03:20
36. SOSA CUERVO Ivan Ramiro ANS 00:03:20
37. HENAO GOMEZ Sebastian SKY 00:03:20
38. FERNANDEZ ANDUJAR Rubén MOV 00:03:20
39. BERHANE TEWELDEMEDHIN Natnael DDD 00:03:37
40. CHEREL Mickaël ALM 00:04:15
41. MOLLEMA Bauke TFS 00:04:21
42. STETINA Peter TFS 00:04:24
43. GAUDU David GFC 00:04:37
44. WACKERMANN Luca BRD 00:04:45
45. VISCONTI Giovanni TBM 00:04:45
46. VELASCO Simone WIL 00:04:45
47. CLARKE Simon EFD 00:05:00
48. GESINK Robert TLJ 00:05:25
49. SCHÖNBERGER Sebastian WIL 00:05:25
50. CARBONI Giovanni BRD 00:05:56
51. JANSE VAN RENSBURG Jacques DDD 00:06:05
52. BAGIOLI Nicola NIP 00:06:05
53. BOU Joan NIP 00:06:11
54. ZOCCARATO Samuele NITA 00:07:52
55. GAZZARA Michele SMV 00:09:03
56. FRAPPORTI Mattia ANS 00:09:13
57. TIZZA Marco NIP 00:09:13
58. BARBERO CUESTA Carlos MOV 00:09:13
59. CONCI Nicola TFS 00:09:13
60. ROVNY Ivan GAZ 00:09:13
61. NIV Guy ICA 00:09:13
62. ARCAS PEÑA Jorge MOV 00:09:13
63. RAGGIO Luca WIL 00:09:37
64. MASNADA Fausto ANS 00:09:51
65. DÍAZ GALLEGO José Manuel ICA 00:09:51
66. SPREAFICO Matteo ANS 00:09:51
67. BADILATTI Matteo ICA 00:09:51
68. BROWN Nathan EFD 00:09:51
69. GABBURO Davide AMO 00:10:24
70. FIRSANOV Serguei GAZ 00:11:18
71. DAVIES Scott DDD 00:11:35
72. BERNARDINETTI Marco AMO 00:12:24
73. ALEOTTI Giovanni NITA 00:12:48
74. DELCO Lorenzo BIC 00:15:33
75. LUKSEVICS Viesturs AMO 00:17:51
76. GAFFURINI Nicola SMV 00:18:15
77. EG Niklas TFS 00:18:23








--- advertisement ---