Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Tre Valli Varesine    
  Giro del Piemonte   

 Server time: 11 Dec 2018 02:59:34 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
Milano-Torino 2018
Italy  /  10 October

Edition: 99 (200.0 Km)
Winner: PINOT Thibaut



Race Winners

2018 PINOT Thibaut

2017 URAN URAN Rigoberto

2016 LÓPEZ MORENO Miguel Ángel

2015 ROSA Diego

2014 CARUSO Giampaolo

2013 ULISSI Diego

2012 CONTADOR VELASCO Alberto

2007 DI LUCA Danilo

2006 ASTARLOA ASCASIBAR Igor

2005 SACCHI Fabio

2004 SERRANO RODRIGUEZ Marcos Antonio

2003 CELESTINO Mirko

2002 BARTOLI Michele

2001 CELESTINO Mirko

1999 ZBERG Marcus

1998 AEBERSOLD Niki

1997 JALABERT Laurent

1996 NARDELLO Daniele

1995 ZANINI Stefano

1994 CASAGRANDE Francesco

1993 SORENSEN Rolf

1992 BUGNO Gianni

1991 CASSANI Davide

1990 GIANETTI Mauro

1989 GOLZ Rolf

1988 GOLZ Rolf

1987 ANDERSON Phil

1985 CAROLI Daniele

1984 ROSOLA Paolo

1983 MOSER Francesco

1982 Giuseppe Saronni (Ita)

1981 MARTINELLI Giuseppe

1980 BATTAGLIN Giovanni

1979 VANDI Alfio

1978 GAVAZZI Pierino

1977 VAN LINDEN Rik

1976 PAOLINI Enrico

1975 PANIZZA Wladimiro

1974 DE VLAEMINCK Roger

1973 BERGAMO Marcello

1972 DE VLAEMINCK Roger

1971 PINTENS Georges

1970 ARMANI Luciano

1969 MICHELOTTO Claudio

1968 BITOSSI Franco

1967 MOTTA Gianni

1966 VIGNA Marino

1965 TACCONE Vito

1964 URIONA LAUCIRIGA Valentin

1963 CRIBIORI Franco

1962 BALMAMION Franco

1961 MARTIN Walter

1960 PAMBIANCO Arnaldo

1959 Nello Fabbri (Ita)

1958 Agostino Coletto (Ita)

1957 Miguel Poblet (Spa)

1956 KUBLER Ferdi

1955 Cleto Maule (Ita)

1954 Agostino Coletta (Ita)

1953 Luciano Maggini (Ita)

1952 Aldo Bini (Ita)

1951 Fiorenzo Magni (Ita)

1950 Adolfo Crosso (Ita)

1949 Luigi Casola (Ita)

1948 Sergio Maggini (Ita)

1947 Italo De Zan (Ita)

1946 Vito Ortelli (Ita)

1945 Vito Ortelli (Ita)

1942 Piero Chiappini (Ita)

1941 Piero Chiappini (Ita)

1940 FAVALLI Pierino

1939 FAVALLI Pierino

1938 FAVALLI Pierino

1937 Giuseppe Martano (Ita)

1936 Cesare Del Cancia (Ita)

1935 Giovanni Gotti (Ita)

1934 Mario Cipriani (Ita)

1933 Giuseppe Graglia (Ita)

1932 Giuseppe Olmo (Ita)

1931 Giuseppe Graglia (Ita)

1925 Adriano Zanaga (Ita)

1924 Federico Gay (Ita)

1923 GIRARDENGO Costante

1922 Adriano Zanaga (Ita)

1921 Federico Gay (Ita)

1920 GIRARDENGO Costante

1919 GIRARDENGO Costante

1918 Gaetano Belloni (Ita)

1917 Oscar Egg (Swi)

1915 GIRARDENGO Costante

1914 GIRARDENGO Costante

1913 Giuseppe Azzini (Ita)

1911 Henri Pelissier (Fra)

1905 Giovanni Rossignoli

1903 GERBI Giovanni

1894 Luigi Airaldi (Ita)

1876 Paolo Magretti (Ita)




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. PINOT Thibaut GFC 04:43:36
2. LÓPEZ MORENO Miguel Ángel AST 04:43:46
3. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 04:44:04
4. CATTANEO Mattia ANS 04:44:12
5. REICHENBACH Sébastien GFC 04:44:14
6. KELDERMAN Wilco SUN 04:44:14
7. POZZOVIVO Domenico TBM 04:44:17
8. FUGLSANG Jakob AST 04:44:17
9. ARU Fabio UAD 04:44:19
10. BERNAL GOMEZ Egan Arley SKY 04:44:21
11. CARTHY Hugh EFD 04:44:21
12. FORMOLO Davide BOH 04:44:24
13. MAJKA Rafal BOH 04:44:35
14. YATES Adam MTS 04:44:38
15. MOLLEMA Bauke TFS 04:44:38
16. MARTIN Daniel UAD 04:44:49
17. WELLENS Tim LTS 04:44:51
18. HERMANS Ben ICA 04:44:51
19. BARGUIL Warren FST 04:45:03
20. GAUDU David GFC 04:45:14
21. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EFD 04:45:17
22. CICCONE Giulio BRD 04:45:36
23. TIZZA Marco NIP 04:46:01
24. STETINA Peter TFS 04:46:09
25. POLANC Jan UAD 04:46:13
26. DÍAZ GALLEGO José Manuel ICA 04:46:13
27. ZEITS Andrey AST 04:46:13
28. HAMILTON Chris SUN 04:46:13
29. SERRY Pieter QST 04:46:25
30. EG Niklas TFS 04:46:25
31. CARBONI Giovanni BRD 04:46:29
32. LAMBRECHT Bjorg LTS 04:46:37
33. SOSA CUERVO Ivan Ramiro ANS 04:46:37
35. DE MARCHI Alessandro BMC 04:46:49
36. VELASCO Simone WIL 04:46:52
37. MONFORT Maxime LTS 04:46:55
38. FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo WIL 04:46:59
39. ELISSONDE Kenny SKY 04:47:05
40. DELAPLACE Anthony FST 04:47:11
41. BOU Joan NIP 04:47:13
42. DOMBROWSKI Joseph Lloyd EFD 04:47:25
43. TEUNS Dylan BMC 04:47:39
44. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 04:47:39
45. RAGGIO Luca WIL 04:47:39
46. HIRT Jan AST 04:47:41
47. ANACONA Winner Anrew MOV 04:48:04
48. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 04:48:06
49. MASNADA Fausto ANS 04:48:05
50. MAISON Jérémy FST 04:48:14
51. NEVES FERNANDES José EFD 04:48:21
52. SANTAROMITA Ivan NIP 04:48:35
53. SCHÖNBERGER Sebastian WIL 04:48:37
54. HONORÉ Mikkel QST 04:48:39
55. GONCALVES Jose TKA 04:48:39
56. HENAO MONTOYA Sergio SKY 04:48:42
57. SPREAFICO Matteo ANS 04:48:44
58. BENOOT Tiesj LTS 04:49:34
59. NIV Guy ICA 04:49:51
60. SENNI Manuel BRD 04:50:00
61. VISCONTI Giovanni TBM 04:50:01
62. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka TBM 04:50:01
63. ZAKARIN Ilnur TKA 04:50:01
64. SPILAK Simon TKA 04:50:15
65. DE LA CRUZ MELGAREJO David SKY 04:50:45
66. MAS NICOLAU Enric QST 04:50:45
67. OVETT Freddy BMC 04:50:48
68. SOLER GIMENEZ Marc MOV 04:52:24
69. PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 04:52:26
70. ROSSKOPF Joey BMC 04:53:11
71. KOSHEVOY Ilia WIL 04:53:17
72. HINDLEY Jai SUN 04:53:36
73. MOSCON Gianni SKY 04:53:36
74. SAVINI Daniel BRD 04:53:36
75. NARVAEZ PRADO Jhonnatan QST 04:53:36
76. VENDRAME Andrea ANS 04:53:36
77. CARRETERO Hector MOV 04:53:36
78. SUTHERLAND Rory UAD 04:53:36
79. WACKERMANN Luca BRD 04:53:36
80. HENAO GOMEZ Sebastian SKY 04:53:36
81. KENNAUGH Peter BOH 04:53:36
82. RIVERA SERRANO Kevin ANS 04:53:36
83. LAMMERTINK Maurits TKA 04:53:36
84. ZACCANTI Filippo NIP 04:53:36
85. GESBERT Elie FST 04:53:36
86. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney MOV 04:53:36
87. FEILLU Brice FST 04:53:36
88. SMIT Willie TKA 04:54:58
89. PLAZA MOLINA Ruben ICA 04:55:25
90. LADAGNOUS Matthieu GFC 04:59:21
91. CARUSO Damiano BMC 04:59:21
92. ROSA Diego SKY 04:59:21
93. CAPECCHI Eros QST 04:59:21
94. MAGNUSSON Kim EFD 04:59:21
95. BAGIOLI Andrea UAD 04:59:21
96. BONNAMOUR Franck FST 04:59:21
97. DIDIER Laurent TFS 04:59:21
98. GAROSIO Andrea TBM 04:59:21
99. CONCI Nicola TFS 04:59:21
100. SHAW James Callum LTS 04:59:21
101. STORER Michael SUN 04:59:21
102. GOLDSTEIN Omer ICA 04:59:21
103. STALNOV Nikita AST 04:59:21
104. GANNA Filippo UAD 04:59:21
105. VINCENT Leo GFC 04:59:21
106. BENEDETTI Cesare BOH 04:59:21
107. KONRAD Patrick BOH 04:59:21
108. ORSINI Umberto BRD 04:59:49
109. EVANS Alexander BMC 04:59:59
110. NIEVE ITURALDE Mikel MTS 04:46:37








--- advertisement ---