Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Tre Valli Varesine    
  Giro del Piemonte   

 Server time: 20 Nov 2019 09:41:53 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
Milano-Torino 2019
Italy  /  9 October

Edition: 100 (179.0 Km)
Winner: WOODS Michael



Race Winners

2019 WOODS Michael

2018 PINOT Thibaut

2017 URAN URAN Rigoberto

2016 LÓPEZ MORENO Miguel Ángel

2015 ROSA Diego

2014 CARUSO Giampaolo

2013 ULISSI Diego

2012 CONTADOR VELASCO Alberto

2007 DI LUCA Danilo

2006 ASTARLOA ASCASIBAR Igor

2005 SACCHI Fabio

2004 SERRANO RODRIGUEZ Marcos Antonio

2003 CELESTINO Mirko

2002 BARTOLI Michele

2001 CELESTINO Mirko

1999 ZBERG Marcus

1998 AEBERSOLD Niki

1997 JALABERT Laurent

1996 NARDELLO Daniele

1995 ZANINI Stefano

1994 CASAGRANDE Francesco

1993 SORENSEN Rolf

1992 BUGNO Gianni

1991 CASSANI Davide

1990 GIANETTI Mauro

1989 GOLZ Rolf

1988 GOLZ Rolf

1987 ANDERSON Phil

1985 CAROLI Daniele

1984 ROSOLA Paolo

1983 MOSER Francesco

1982 Giuseppe Saronni (Ita)

1981 MARTINELLI Giuseppe

1980 BATTAGLIN Giovanni

1979 VANDI Alfio

1978 GAVAZZI Pierino

1977 VAN LINDEN Rik

1976 PAOLINI Enrico

1975 PANIZZA Wladimiro

1974 DE VLAEMINCK Roger

1973 BERGAMO Marcello

1972 DE VLAEMINCK Roger

1971 PINTENS Georges

1970 ARMANI Luciano

1969 MICHELOTTO Claudio

1968 BITOSSI Franco

1967 MOTTA Gianni

1966 VIGNA Marino

1965 TACCONE Vito

1964 URIONA LAUCIRIGA Valentin

1963 CRIBIORI Franco

1962 BALMAMION Franco

1961 MARTIN Walter

1960 PAMBIANCO Arnaldo

1959 Nello Fabbri (Ita)

1958 Agostino Coletto (Ita)

1957 Miguel Poblet (Spa)

1956 KUBLER Ferdi

1955 Cleto Maule (Ita)

1954 Agostino Coletta (Ita)

1953 Luciano Maggini (Ita)

1952 Aldo Bini (Ita)

1951 Fiorenzo Magni (Ita)

1950 Adolfo Crosso (Ita)

1949 Luigi Casola (Ita)

1948 Sergio Maggini (Ita)

1947 Italo De Zan (Ita)

1946 Vito Ortelli (Ita)

1945 Vito Ortelli (Ita)

1942 Piero Chiappini (Ita)

1941 Piero Chiappini (Ita)

1940 FAVALLI Pierino

1939 FAVALLI Pierino

1938 FAVALLI Pierino

1937 Giuseppe Martano (Ita)

1936 Cesare Del Cancia (Ita)

1935 Giovanni Gotti (Ita)

1934 Mario Cipriani (Ita)

1933 Giuseppe Graglia (Ita)

1932 Giuseppe Olmo (Ita)

1931 Giuseppe Graglia (Ita)

1925 Adriano Zanaga (Ita)

1924 Federico Gay (Ita)

1923 GIRARDENGO Costante

1922 Adriano Zanaga (Ita)

1921 Federico Gay (Ita)

1920 GIRARDENGO Costante

1919 GIRARDENGO Costante

1918 Gaetano Belloni (Ita)

1917 Oscar Egg (Swi)

1915 GIRARDENGO Costante

1914 GIRARDENGO Costante

1913 Giuseppe Azzini (Ita)

1911 Henri Pelissier (Fra)

1905 Giovanni Rossignoli

1903 GERBI Giovanni

1894 Luigi Airaldi (Ita)

1876 Paolo Magretti (Ita)




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. WOODS Michael EF1 04:03:48
2. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 04:03:48
3. YATES Adam MTS 04:03:53
4. BENOOT Tiesj LTS 04:03:58
5. GAUDU David GFC 04:03:58
6. BERNAL GOMEZ Egan Arley INS 04:03:58
7. MOLLEMA Bauke TFS 04:04:11
8. FUGLSANG Jakob AST 04:04:21
9. RIVERA SERRANO Kevin ANS 04:04:21
10. MAS NICOLAU Enric DQT 04:04:26
11. IZAGIRRE INSAUSTI Ion AST 04:04:26
12. HAIG Jack MTS 04:04:26
13. KELDERMAN Wilco SUN 04:04:28
14. MAJKA Rafal BOH 04:04:28
15. IZAGIRRE INSAUSTI Gorka AST 04:04:28
16. BRAMBILLA Gianluca TFS 04:04:28
17. DE LA PARTE GONZALEZ Victor CPT 04:04:31
18. FORMOLO Davide BOH 04:04:34
19. HIRSCHI Marc SUN 04:04:47
20. ROSA Diego INS 04:04:59
21. CICCONE Giulio TFS 04:04:59
22. MOLARD Rudy GFC 04:04:59
23. GESCHKE Simon CPT 04:05:10
24. BUCHMANN Emanuel BOH 04:05:10
25. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 04:05:22
26. BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto MOV 04:05:24
27. CRAS Steff TKA 04:05:24
28. MASNADA Fausto ANS 04:05:24
29. ZOIDL Riccardo CPT 04:05:24
30. PERNSTEINER Hermann TBM 04:05:30
31. RIABUSHENKO Aliaksandr UAD 04:05:30
32. RAVANELLI Simone ANS 04:05:32
33. STETINA Peter TFS 04:05:33
34. GILBERT Philippe DQT 04:05:48
35. BONGIORNO Francesco Manuel THR 04:06:08
36. KANGERT Tanel EF1 04:06:08
37. MÄDER Gino TDD 04:06:23
38. FERNANDEZ ANDUJAR Rubén MOV 04:06:54
39. HOULE Hugo AST 04:06:54
40. PETILLI Simone UAD 04:07:12
41. GABBURO Davide THR 04:07:38
42. POWER Robert SUN 04:07:52
43. BAIS Mattia ANS 04:08:44
44. SCHÖNBERGER Sebastian THR 04:08:53
45. GESBERT Elie PCB 04:09:11
46. MARCZYNSKI Tomasz LTS 04:09:14
47. WYSS Danilo TDD 04:09:36
48. FRANKINY Kilian GFC 04:09:36
49. NIEVE ITURALDE Mikel MTS 04:09:36
50. COVILI Luca BRD 04:09:36
51. MAISON Jérémy PCB 04:09:36
52. CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever EF1 04:09:36
53. MUÑOZ GIRALDO Daniel ANS 04:09:36
54. HOWES Alex EF1 04:09:36
55. TEN DAM Laurens CPT 04:09:36
56. MADOUAS Valentin GFC 04:10:17
57. CATALDO Dario AST 04:11:04
58. GREGAARD WILSLY Jonas AST 04:11:04
59. ROSSKOPF Joey CPT 04:11:04
60. HOWSON Damien MTS 04:11:44
61. NOVAK Domen TBM 04:11:44
62. GEOGHEGAN HART Tao INS 04:11:50
63. ARASHIRO Yukiya TBM 04:12:21
64. MARTINELLI Davide DQT 04:12:21
65. DOLEATTO Aurélien PCB 04:12:21
66. ARMEE Sander LTS 04:12:51
67. OWSIAN Lukasz CPT 04:12:51
68. SUTHERLAND Rory UAD 04:12:54
69. BATTAGLIN Enrico TKA 04:12:59
70. FABBRO Matteo TKA 04:13:03
71. CARBONI Giovanni BRD 04:13:03
72. HARDY Romain PCB 04:13:03
73. NAVARRO GARCIA Daniel TKA 04:13:03
74. HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF1 04:13:03
75. BENEDETTI Cesare BOH 04:13:03
76. KOCHETKOV Pavel TKA 04:13:03
77. VALGREN ANDERSEN Michael TDD 04:13:03
78. CAVAGNA Rémi DQT 04:13:03
79. ZARDINI Edoardo THR 04:13:35
80. ZACCANTI Filippo NIP 04:13:35
81. GONZÁLEZ Roberto THR 04:15:23
82. CASTRILLO Jaime MOV 04:16:58
83. MOINARD Amaël PCB 04:16:58
84. BARBERO CUESTA Carlos MOV 04:16:58
85. FORTUNATO Lorenzo THR 04:16:58
86. NIBALI Antonio TBM 04:16:58
87. VENTER Jacobus TDD 04:16:58
88. AGNOLI Valerio TBM 04:17:34
89. BOU Joan NIP 04:18:58








--- advertisement ---