Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol



   
  Paris - Bruxelles   

 Server time: 13 Nov 2019 12:48:09 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
GP Ouest France-Plouay 2019
France  /  1 September

Edition: 83 (248.1 Km)
Winner: VANMARCKE Sep



Race Winners

2019 VANMARCKE Sep

2018 NAESEN Oliver

2017 VIVIANI Elia

2016 NAESEN Oliver

2015 KRISTOFF Alexander

2014 CHAVANEL Sylvain

2013 POZZATO Filippo

2012 BOASSON HAGEN Edvald

2011 BOLE Grega

2010 GOSS Matthew Harley

2009 GERRANS Simon

2008 FEDRIGO Pierrick

2007 VOECKLER Thomas

2006 NIBALI Vincenzo

2005 HINCAPIE George

2004 ROUS Didier

2003 FLICKINGER Andy

2002 HUNT Jeremy

2001 MATTAN Nico

2000 BARTOLI Michele

1999 MENGIN Christophe

1998 HERVE Pascal

1997 FERRIGATO Andrea

1996 VANDENBROUCKE Frank

1995 JAERMANN Rolf

1994 TCHMIL Andrei

1993 CLAVEYROLAT Thierry

1992 PENSEC Ronan

1991 DE LAS CUEVAS Armand

1990 CORNILLET Bruno

1989 COLOTTI Jean-Claude

1988 LEBLANC Luc

1987 DUCLOS-LASSALLE Gilbert

1986 GAYANT Martial

1985 GUYOT Eric

1984 KELLY Sean

1983 BAZZO Pierre

1982 CASTAING Francis

1981 DUCLOS-LASSALLE Gilbert

1980 FRIOU Patrick

1979 PIRARD Frits

1978 VILLEMIANE Pierre-Raymond

1977 BOSSIS Jacques

1976 BOSSIS Jacques

1975 GUIMARD Cyrille

1974 MARTIN Raymond

1973 LARGEAU Jean-Claude

1972 BOULOUX Robert

1971 DANGUILLAUME Jean-Pierre

1970 MARCARINI Gianni (Jean)

1969 JOURDEN Jean

1968 JOURDEN Jean

1967 HAMON Francois

1966 MAZEAUD Claude

1965 GOASDUFF Francois

1964 BOURLES Jean

1963 PICOT Fernand

1962 GAINCHE Jean

1961 PICOT Fernand

1960 FERRER Hubert

1959 CRENN Emmanuel

1958 GAINCHE Jean

1957 VITRE Isaac

1956 HUOT Valentin

1955 PETITJEAN Jean-Jacques

1954 ANZILE Ugo

1953 BLUSSON Serge

1952 GUERINEL Emile

1951 GUERINEL Emile

1950 AUDAIRE Amand

1949 AUDAIRE Amand

1948 TASSIN Eloi

1947 LOUVIOT Raimond

1946 LE STRAT Ange

1945 TASSIN Eloi

1938 CLOAREC Pierre

1937 GOASMAT Jean-Marie

1936 COGAN Pierre

1935 DELILLE Jean-Baptiste

1934 TULOT Lucien

1933 BONO Philippe

1932 BONO Philippe

1931 FAVE Francois




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. VANMARCKE Sep EF1 06:12:23
2. BENOOT Tiesj LTS 06:12:26
3. HAIG Jack MTS 06:12:26
4. VALGREN ANDERSEN Michael TDD 06:12:43
5. JANSEN Amund Gr°ndahl TJV 06:12:43
6. VAN AVERMAET Greg CPT 06:12:43
7. COSNEFROY Benoit ALM 06:12:43
8. WELLENS Tim LTS 06:12:45
9. SENECHAL Florian DQT 06:12:51
10. PRADES REVERTE Eduard MOV 06:12:51
11. MOHORIC Matej TBM 06:12:51
12. BARGUIL Warren PCB 06:12:51
13. MOLARD Rudy GFC 06:12:51
14. MATTHEWS Michael SUN 06:13:10
15. EENKHOORN Pascal TJV 06:13:10
16. VLIEGEN Lo´c WGG 06:13:10
17. NAESEN Oliver ALM 06:13:10
18. BAUER Jack MTS 06:13:10
19. CALMEJANE Lilian TDE 06:13:10
20. PÍSTLBERGER Lukas BOH 06:13:10
21. GAUTIER Cyril VCB 06:13:10
22. TRENTIN Matteo MTS 06:13:10
23. BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto MOV 06:13:10
24. MADOUAS Valentin GFC 06:13:10
25. GALLOPIN Tony ALM 06:13:14
26. LEMOINE Cyril COF 06:13:42
27. STANNARD Robert MTS 06:13:42
28. PERICHON Pierre-Luc COF 06:13:54
29. HAAS Nathan TKA 06:13:57
30. DE TIER Floris TJV 06:15:23
31. BYSTROM Sven Erik UAD 06:15:45
32. PACHER Quentin VCB 06:15:48
33. CIMOLAI Davide ICA 06:16:18
34. DEMARE Arnaud GFC 06:16:18
35. SBARAGLI Kristian ICA 06:16:18
36. PHILIPSEN Jasper UAD 06:16:18
37. ALBASINI Michael MTS 06:16:18
38. ROUX Anthony GFC 06:16:18
39. POLANC Jan UAD 06:16:18
40. BAKELANTS Jan SUN 06:16:18
41. KREUZIGER Roman TDD 06:16:18
42. BURGAUDEAU Mathieu TDE 06:16:18
43. VAN MOER Brent LTS 06:16:18
44. PETILLI Simone UAD 06:16:18
45. KNEES Christian INS 06:16:18
46. ZAKARIN Ilnur TKA 06:16:18
47. SCH─R Michael CPT 06:16:18
48. HONOR╔ Mikkel DQT 06:16:18
49. WYSS Danilo TDD 06:16:18
50. GUERIN Alexis DMP 06:16:18
51. MARTIN Guillaume WGG 06:16:18
52. SIMON Julien COF 06:16:18
53. GOLAS Michal INS 06:16:18
54. BASSO Leonardo INS 06:16:18
55. OWSIAN Lukasz CPT 06:16:18
56. DELAPLACE Anthony PCB 06:16:18
57. WISNIOWSKI Lukasz CPT 06:16:18
58. KANGERT Tanel EF1 06:16:18
59. BOIVIN Guillaume ICA 06:16:18
60. BARBERO CUESTA Carlos MOV 06:16:18
61. BILBAO LËPEZ DE ARMENTIA Pello AST 06:16:18
62. TERPSTRA Niki TDE 06:16:18
63. JUNGELS Bob DQT 06:16:18
64. CONCI Nicola TFS 06:16:18
65. CARAPAZ Richard MOV 06:16:18
66. DEWULF Stan LTS 06:16:18
67. PEREZ Anthony COF 06:16:24
68. GANNA Filippo INS 06:16:32
69. VIVIANI Elia DQT 06:18:47
70. S▄TTERLIN Jasha MOV 06:20:07
71. DOUBEY Fabien WGG 06:21:36
72. GARCIA CORTINA Ivan TBM 06:21:36
73. VERVAEKE Louis SUN 06:21:36
74. CATAFORD Alexander ICA 06:21:36
75. PFINGSTEN Christoph BOH 06:25:50
76. BENEDETTI Cesare BOH 06:25:50
77. TRARIEUX Julien DMP 06:25:50
78. VILLALOBOS HERNANDEZ Luis EF1 06:25:50
79. LE ROUX Romain PCB 06:25:50
80. PARET-PEINTRE AurÚlien ALM 06:25:50
81. DE VREESE Laurens AST 06:27:36
82. VERMOTE Julien TDD 06:27:36
83. SUTHERLAND Rory UAD 06:27:36
84. COMBAUD Romain DMP 06:27:36
85. OURSELIN Paul TDE 06:27:36
86. VAKOC Petr DQT 06:27:36
87. EDMONDSON Alexander MTS 06:27:36
88. NIEUWENHUIS Joris SUN 06:27:36
89. DE KORT Koen TFS 06:28:59
90. EARLE Nathan ICA 06:28:59








--- advertisement ---