Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol



   World Road Championship (WE)    
  Giro dell┤Emilia   

 Server time: 18 Nov 2019 20:29:52 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
World Road Championship (ME) 2019
United Kingdom  /  29 September

Edition: 86 (261.0 Km)
Winner: PEDERSEN Mads


Race Winners

2019 PEDERSEN Mads

2018 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2017 SAGAN Peter

2016 SAGAN Peter

2015 SAGAN Peter

2014 KWIATKOWSKI Michal

2013 FARIA DA COSTA Rui Alberto

2012 GILBERT Philippe

2011 CAVENDISH Mark

2010 HUSHOVD Thor

2009 EVANS Cadel

2008 BALLAN Alessandro

2007 BETTINI Paolo

2006 BETTINI Paolo

2005 BOONEN Tom

2004 FREIRE GOMEZ Oscar

2003 ASTARLOA ASCASIBAR Igor

2002 CIPOLLINI Mario

2001 FREIRE GOMEZ Oscar

2000 VAINSTEINS Romans

1999 FREIRE GOMEZ Oscar

1998 CAMENZIND Oscar

1997 BROCHARD Laurent

1996 MUSEEUW Johan

1995 OLANO MANZANO Abraham

1994 LEBLANC Luc

1993 ARMSTRONG Lance

1992 BUGNO Gianni

1991 BUGNO Gianni

1990 DHAENENS Rudy

1989 LEMOND Greg

1988 FONDRIEST Maurizio

1987 ROCHE Stephen

1986 ARGENTIN Moreno

1985 ZOETEMELK Joop

1984 CRIQUIELION Claude

1983 LEMOND Greg

1982 SARONNI Giuseppe

1981 MAERTENS Freddy

1980 HINAULT Bernard

1979 RAAS Jan

1978 KNETEMANN Gerrie

1977 MOSER Francesco

1976 MAERTENS Freddy

1975 KUIPER Hennie

1974 MERCKX Eddy

1973 GIMONDI Felice

1972 BASSO Marino

1971 MERCKX Eddy

1970 MONSERE Jean-Pierre

1969 OTTENBROS Harm

1968 ADORNI Vittorio

1967 MERCKX Eddy

1966 ALTIG Rudi

1965 SIMPSON Tom

1964 JANSSEN Jan

1963 BEHEYT Benoni

1962 STABLINSKI Jean

1961 VAN LOOY Rik

1960 VAN LOOY Rik

1959 DARRIGADE AndrÚ

1958 BALDINI Ercole

1957 VAN STEENBERGEN Rik

1956 VAN STEENBERGEN Rik

1955 OCKERS Stan

1954 BOBET Louison

1953 COPPI Fausto

1952 MULLER Heinz

1951 KUBLER Ferdi

1950 SCHOTTE Briek

1949 VAN STEENBERGEN Rik

1948 SCHOTTE Briek

1947 MIDDELKAMP Theo

1946 KNECHT Hans

1938 KINT Marcel

1937 MEULENBERG Eloi

1936 MAGNE Antonin

1935 AERTS Jean

1934 KAERS Karel

1933 SPEICHER Georges

1932 BINDA Alfredo

1931 GUERRA Learco

1930 BINDA Alfredo

1929 RONSSE Georges

1928 RONSSE Georges

1927 BINDA Alfredo




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. PEDERSEN Mads NDEN 06:27:28
2. TRENTIN Matteo NITA 00:00:00
3. K▄NG Stefan NSUI 00:00:02
4. MOSCON Gianni NITA 00:00:17
5. SAGAN Peter NSVK 00:00:43
6. VALGREN ANDERSEN Michael NDEN 00:00:45
7. KRISTOFF Alexander NNOR 00:01:10
8. VAN AVERMAET Greg NBEL 00:01:10
9. IZAGIRRE INSAUSTI Gorka NESP 00:01:10
10. FARIA DA COSTA Rui Alberto NPOR 00:01:10
11. COLBRELLI Sonny NITA 00:01:10
12. FUGLSANG Jakob NDEN 00:01:10
13. STYBAR Zdenek NCZE 00:01:10
14. BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto NCOL 00:01:10
15. DEGENKOLB John NGER 00:01:10
16. IZAGIRRE INSAUSTI Ion NESP 00:01:14
17. JANSEN Amund Gr°ndahl NNOR 00:01:14
18. POGACAR Tadej NSLO 00:01:14
19. POLITT Nils NGER 00:01:22
20. TERPSTRA Niki NNED 00:01:22
21. SKUJINS Toms NLAT 00:01:46
22. ALBASINI Michael NSUI 00:01:48
23. GALLOPIN Tony NFRA 00:01:50
24. MATTHEWS Michael NAUS 00:01:57
25. BETTIOL Alberto NITA 00:01:57
26. GEOGHEGAN HART Tao NGBR 00:02:20
27. HIRSCHI Marc NSUI 00:02:20
28. ALAPHILIPPE Julian NFRA 00:02:26
29. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe NCOL 00:03:59
30. GRO▀SCHARTNER Felix NAUT 00:03:59
31. SWIFT Ben NGBR 00:06:38
32. LAMPAERT Yves NBEL 00:07:48
33. NAESEN Oliver NBEL 00:08:07
34. BYSTROM Sven Erik NNOR 00:08:07
35. WELLENS Tim NBEL 00:08:07
36. TEUNISSEN Mike NNED 00:08:07
37. TEUNS Dylan NBEL 00:08:07
38. CHAVES RUBIO Johan Esteban NCOL 00:08:07
39. AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey NCRC 00:08:07
40. HAGA Chad NUSA 00:10:27
41. POWLESS Neilson NUSA 00:10:27
42. COSNEFROY Benoit NFRA 00:10:52
43. VAN DER POEL Mathieu NNED 00:10:52
44. ERVITI Imanol NESP 00:14:48
45. ERIKSSON Lucas NSWE 00:14:48
46. VAKOC Petr NCZE 00:19:25








--- advertisement ---