Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Giro di Lombardia    
  GP Ouest France-Plouay   

 Server time: 18 Nov 2019 20:20:16 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Login / Subscribe  
Paris - Tours 2019
France  /  13 October

Edition: 113 (217.0 Km)
Winner: WALLAYS Jelle



Race Winners

2019 WALLAYS Jelle

2018 KRAGH ANDERSEN Søren

2017 TRENTIN Matteo

2016 GAVIRIA RENDON Fernando

2015 TRENTIN Matteo

2014 WALLAYS Jelle

2013 DEGENKOLB John

2012 MARCATO Marco

2011 VAN AVERMAET Greg

2010 FREIRE GOMEZ Oscar

2009 GILBERT Philippe

2008 GILBERT Philippe

2007 PETACCHI Alessandro

2006 GUESDON Frédéric

2005 ZABEL Erik

2004 DEKKER Erik

2003 ZABEL Erik

2002 PIIL Jakob

2001 VIRENQUE Richard

2000 TAFI Andrea

1999 WAUTERS Marc

1998 DURAND Jacky

1997 TCHMIL Andrei

1996 MINALI Nicola

1995 MINALI Nicola

1994 ZABEL Erik

1993 MUSEEUW Johan

1992 REDANT Hendrik

1991 CAPIOT Johan

1990 SORENSEN Rolf

1989 NIJDAM Jelle

1988 PIETERS Peter

1987 VAN DER POEL Adri

1986 ANDERSON Phil

1985 PEETERS Ludo

1984 KELLY Sean

1983 PEETERS Ludo

1982 VANDENBROUCKE Jean-Luc

1981 RAAS Jan

1980 WILLEMS Daniel

1979 ZOETEMELK Joop

1978 RAAS Jan

1977 ZOETEMELK Joop

1976 DE WITTE Ronald

1975 MAERTENS Freddy

1974 MOSER Francesco

1973 VAN LINDEN Rik

1972 VANTYGHEM Noel

1971 VAN LINDEN Rik

1970 TSCHAN Jurgen

1969 VAN SPRINGEL Herman

1968 REYBROUCK Guido

1967 VAN LOOY Rik

1966 REYBROUCK Guido

1965 KARSTENS Gerben

1964 REYBROUCK Guido

1963 DE ROO Jo

1962 DE ROO Jo

1961 WOUTERS Jos

1960 DE HAAN Jo

1959 VAN LOOY Rik

1958 DESMET Gilbert

1957 DE BRUYNE Alfred

1956 BOUVET Albert

1955 DUPONT Jacques

1954 SCODELLER Gilbert

1953 SCHILS Jozef

1952 GUEGAN Raymond

1951 DUPONT Jacques

1950 MAHE André

1949 RAMON Albrecht

1948 CAPUT Louis

1947 SCHOTTE Briek

1946 SCHOTTE Briek

1945 MAYE Paul

1944 TEISSEIRE Lucien

1943 GAUDIN Gabriel

1942 MAYE Paul

1941 MAYE Paul

1939 BONDUEL Frans

1938 ROSSI Jules

1937 DANNEELS Gustave

1936 DANNEELS Gustave

1935 LE GREVES René

1934 DANNEELS Gustave

1933 MERVIEL Jules

1932 MOINEAU Julien

1931 LEDUCQ André

1930 MARECHAL Jean

1929 FRANTZ Nicolas

1928 VERSCHUEREN Denis

1927 SUTER Heiri

1926 SUTER Heiri

1925 VERSCHUEREN Denis

1924 MOTTIAT Louis

1923 DEMAN Paul

1922 PELISSIER Henri

1921 PELISSIER Francis

1920 CHRISTOPHE Eugène

1919 TIBERGHIEN Hector

1918 MANTELET Charles

1917 THYS Philippe

1914 EGG Oscar

1913 CRUPELANDT Charles

1912 HEUSGHEM Louis

1911 LAPIZE Octave

1910 FABER François

1909 FABER François

1908 BEAUGENDRE Omer

1907 PASSERIEU Georges

1906 PETIT-BRETON Lucien

1901 FISCHER Jean

1896 PREVOST Eugene




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. WALLAYS Jelle LTS 05:34:20
2. TERPSTRA Niki TDE 00:00:29
3. NAESEN Oliver ALM 00:00:30
4. DEMARE Arnaud GFC 00:00:36
5. CAPIOT Amaury SVB 00:00:49
6. DE GENDT Aimé WGG 00:00:49
7. BAK Lars Ytting TDD 00:00:51
8. DE BACKER Bert VCB 00:00:53
9. ISTA Kevin WVA 00:00:53
10. VERMOTE Julien TDD 00:00:53
11. MAES Nikolas LTS 00:00:53
12. BARCELÓ ARAGÓN Fernando EUS 00:00:55
13. KÜNG Stefan GFC 00:01:14
14. TAMINIAUX Lionel WVA 00:01:20
15. BOL Cees SUN 00:01:43
16. MEURISSE Xandro WGG 00:01:43
17. LE CUNFF Kévin AUB 00:01:43
18. HOLLENSTEIN Reto TKA 00:01:43
19. VERWILST Aaron SVB 00:01:43
20. RUSSO Clement PCB 00:01:43
21. QUAADE Rasmus Christian RIW 00:01:43
22. GALLOPIN Tony ALM 00:02:31
23. DUPONT Timothy WGG 00:04:14
24. SISKEVICIUS Evaldas DMP 00:04:14
25. NÖMMELA Aksel WVA 00:04:14
26. SHILOV Sergey GAZ 00:04:14
27. VERMEULEN Emiel RLM 00:04:14
28. OLIVEIRA Rui UAD 00:04:14
29. TURGIS Anthony TDE 00:04:14
30. LAMMERTINK Maurits ROC 00:04:14
31. LE GAC Olivier GFC 00:04:14
32. SARREAU Marc GFC 00:04:14
33. JANSE VAN RENSBURG Reinardt TDD 00:04:14
34. WALSCHEID Max SUN 00:04:14
35. SINKELDAM Ramon GFC 00:04:14
36. BONNAMOUR Franck PCB 00:04:14
37. RIOU Alan PCB 00:04:14
38. CURVERS Roy SUN 00:04:21
39. KONYCHEV Alexander TDD 00:04:22
40. TULIK Angelo TDE 00:04:34
41. BIERMANS Jenthe TKA 00:05:01
42. CARPENTER Robin RLY 00:08:26
43. PORSEV Alexander GAZ 00:08:26
44. COMBAUD Romain DMP 00:08:29
45. SOUPE Geoffrey COF 00:08:29
46. MORICE Julien VCB 00:08:29
47. COQUARD Bryan VCB 00:08:29
48. SPRENGERS Thomas SVB 00:10:42
49. NORSGAARD JØRGENSEN Mathias RIW 00:10:42
50. STOKBRO NIELSEN Andreas RIW 00:10:42
51. JAKIN Alo AUB 00:10:42
52. MORCH KONGSTAD Tobias RIW 00:10:42
53. CARISEY Clément ICA 00:10:42
54. MOLLY Kenny WVA 00:10:42
55. VAN NIEKERK Morne AUB 00:10:42
56. TRARIEUX Julien DMP 00:10:42
57. JOYCE Colin RLY 00:10:42
58. BOUWMANS Dylan TKA 00:10:42
59. SIX Franklin WVA 00:10:42
60. VENTURINI Clément ALM 00:10:42
61. PICHOT Alexandre TDE 00:10:47
62. DELAPLACE Anthony PCB 00:16:08
63. FEDELI Alessandro DMP 00:16:08
64. ITURRIA SEGUROLA Mikel EUS 00:16:08








--- advertisement ---